#słuchawka
Telefoniczne wsparcie dla dzieci i młodzieży
Z badań ekspertów Polskiej Akademii Nauk wynika, że pandemia szczególnie silnie wpływa na psychologiczną kondycję osób młodych[1]. Zespół PAN ostrzega, że doświadczanie różnych form stresu może prowadzić do pojawienia się lub nasilenia depresji, zaburzeń psychotycznych, samobójstw, samookaleczeń, zaburzeń jedzenia, snu, lub przemocy wobec innych. Dzieci, młodzież i ich rodzice powinni mieć zapewniony stały dostęp do opieki specjalistycznej. Istotne jest też łagodzenie lęków poprzez rozmowę. To zadanie dla rodziców i szkoły, ale także dla specjalistów pedagogów i psychologów.
Zespół Ośrodka Interwencji Kryzysowej działający przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach przygotował pakiet wsparcia dla dzieci i młodzieży #słuchawka. Działania te będą wykorzystywać dwa rodzaje narzędzi. Po pierwsze tradycyjną formę telefonu zaufania. Pod numerem 510 230 258, w każdy wtorek, w godzinach od 15:00 do 18:00 (począwszy od 01.06.2021 r.), dyżurować będzie pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej gotowy podjąć każdą, nawet najtrudniejszą rozmowę i zaproponować wsparcie. Drugim narzędziem jest wykorzystanie tak popularnego dzisiaj wśród młodzieży grupowania informacji za pośrednictwem hasztagów. W materiałach promocyjnych zaproponowano słowa-klucze, które opublikowane razem z hasztagami #słuchawka oraz #oik pozwolą niejako ”odnaleźć” osobę potrzebującą pomocy.
Hasztag:
#potrzebujęwsparcia i rozmowy o tym, co jest dla mnie ważne
#chcęporozmawiać o przyjaźni, miłości, kontaktach z rodzicami, czy problemach w szkole #czujęzłość, smutek, zniechęcenie, żal
#dojrzewam mam związane z tym pytania
#doświadczamprzemocy jestem w niebezpiecznej sytuacji
#odczuwamlęk, jestem samotny i zagubiony
pozwoli nam na nawiązanie kontaktu.
Zespół Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gliwicach