Taneczne ABC to zajęcia dla chłopców i dziewczyn w wieku 6-12 lat( grupa młodsza) oraz dla młodzieży 13-18 lat (grupa starsza).
Zajęcia odbywają w ŚRODY w ZSP nr 14 ul. Przedwiośnie 4, Sośnica
- Grupa młodsza 15:30-17:00
- Grupa starsza 17:15-18:45
GRUPA MŁODSZA:
Zajęcia mają charakter multidance, co oznacza, że dzieci poznają pochodzenie, charakter i podstawy głównych tańców towarzyskich (cha cha, samba, jive, walc angielski, walc wiedeński, quickstep, polka), ale także innych tańców integracyjnych np. belgijka.
Ważnym elementem edukacji są formy solowe pobudzające do swobodnych interpretacji (hip hop, latino dance).
Zajęcia Tanecznego ABC nie tylko nauka, to przede wszystkim aktywny ruch przy muzyce w gronie rówieśników, który sprawia wielką frajdę!
Taniec w najprostszym tłumaczeniu to ruch do muzyki. Jest to najbardziej zróżnicowana forma aktywności ruchowej. Kształtuje uczestników wielopłaszczyznowo. Ćwiczenia taneczne zawierają niezliczoną ilość elementów poprawiających motorykę: koordynację ruchową, gibkość, zwinność, równowagę, grację. Oprócz aspektów ruchowych, taniec uwrażliwia dziecko na kontakt z muzyką, uczy poczucia rytmu, nawiązywania relacji i zasad kultury. Ćwiczenia ruchowo–taneczne rozwijają szereg zdolności psychofizycznych.
Zaczynając od oczywistości – poprawa sprawności fizycznej. Dziecko wzmacnia mięśnie i rozciąga je, uczy się prawidłowej postawy co skutkuje „prostymi” plecami. Zmniejsza się ryzyko wad postawy. Taniec wyzwala pozytywne emocje, niweluje napięcie nerwowe, sprzyja odprężeniu. Dzięki takiej formie ruchowej dzieci wyzbywają się kompleksów i zahamowań, są bardziej otwarte, mniej nieśmiałe. Można powiedzieć, że taniec „otwiera umysł” i działa pobudzająco na dziecięcą wyobraźnię. Uczy koncentracji, rozwija spostrzegawczość, orientację w przestrzeni, a poprzez naukę, powtarzanie sekwencji kroków i ruchów poprawia pamięć. A co za tym idzie? Dziecko uczy się lepiej i szybciej!
Zajęcia taneczne wyrabiają również poczucie estetyki i piękna, nadają ruchom lekkości, poprawiają płynność i sprężystość ruchu.
Być może te zajęcia będą początkiem pięknej przygody z tańcem Twojej pociechy tak, jak w przypadku wielu tancerzy.
GRUPA STARSZA:
Zajęcia mają na celu zaznajomienie młodzieży z kulturą taneczną na zabawach, gdzie tańczy się w parze np. komers, studniówka, imprezy rodzinne itp. Oraz nauka uniwersalnego tańca w parze wraz z podstawowymi zabawami tanecznymi.
Ci, którzy dotychczas unikali tematu tańca znajdą odpowiedzi na wszelkie pytania w bezpiecznej i miłej atmosferze. Uczestnicy zostaną wyposażeni w praktyczną umiejętność tańca, poczucia rytmu, kroków, zabaw i zasad kultury. Imprezy taneczne przestaną sprawiać już dyskomfort, a być może zamienią się w przyjemność.
Na zajęciach nauczysz się:
- podstawowych kroków tańca imprezowego w parze i solo
- zapraszania do tańca i zasad zachowania się w sytuacji tanecznej
- tańczyć w rytmie
- ćwiczeń do samodzielnego rozwoju
- płynnego poruszania się w tańcu,
- prowadzenia i podążania w tańcu
- koordynacji własnego ciała, co przyda Ci się w każdym sporcie, ale i poprawi Twoje samopoczucie
- poznasz minimum 15 różnorodnych figur i przejść
Dodatkowo w ramach zajęć nauczymy się/ powtórzymy powszechnie znane zabawy imprezowe np. kaczuszki, YMCA, chusteczka itp. tak, aby już żadna zabawa taneczna nie była straszna.
Poćwiczymy też poloneza, walczyka bo to te tańce pojawiają się na szkolnych imprezach.
Zapraszamy chłopców i dziewczyny.
Monika Maja Zięba: Pobierała nauki od światowej sławy nauczycieli w Anglii, Szwajcarii, Rosji, Włoszech, Niemiec, Polski. Wciąż bierze udział w międzynarodowych warsztatach tanecznych. Jako tancerka osiągnęła najwyższą klasę taneczną "S", a także liczne zwycięstwa turniejów rangi Grand Prix Polski, Mistrzostwo Polski, wielokrotne Mistrzostwo Okręgu Śląskiego, 25 miejsce podczas UK Open Championship w Bournemouth w Anglii w tańcach standardowych. Po zakończeniu kariery turniejowej w tańcu towarzyskim zdała egzaminy i jest Sędzią Polskiego Towarzystwa tanecznego.
Obecnie jej pasją jest przekazywanie miłości do tańca dzieciom i młodzieży.