WYNIKI ELIMINACJI MIEJSKICH
Kategoria recytacja klasy I –III:
I miejsce Natalia Dubełek
II miejsce Mateusz Pękala
Wyróżnienie: Laura Foit, Hanna Karewicz
Kategoria recytacja klasy IV-VI:
I miejsce Konrad Przepaśniak
II miejsce Hanna Jaszcz
Wyróżnienie: Ida Skupień, Hanna Cybul
Kategoria recytacjaklasy VII – VIII:
I miejsce Zofia Bajsarowicz
II miejsce Paweł Furtak
Wyróżnienie: Barbara Golda
Kategoria wywiedzione ze słowa klasy IV – VI:
I miejsce Zofia Lisecka
Kategoria wywiedzione ze słowa klasy VII– VIII:
I miejsce Amelia Dubełek
Podsumowanie OKR 2021
- Bardzo dziękujemy wszystkim recytatorkom, recytatorom, nauczycielom i rodzicom za uczestnictwo w tegorocznym konkursie recytatorskim. Na pewno było to trudne zadanie w tych niecodziennych warunkach, w jakich się wszyscy znaleźliśmy.
- Recytujący wykazali się zaangażowaniem, przygotowaniem i wrażliwością na kulturę słowa mówionego.
- 3. Recytacja to sztuka trudna i wymagająca specjalnych umiejętności, gdyż uwagę widzów i słuchaczy należy skupić na słowie i mimice. Za pomocą intonacji, poprawnej dykcji, ekspresji głosu i twarzy należy wprowadzić widzów w niezwykły świat mówionego utworu. Recytacja wyklucza gestykulację. Stąd warto zwrócić uwagę na kategorię „wywiedzione ze słowa”, w której recytatorzy mogą wyrazić ekspresję nie tylko głosem i mimiką, ale i gestem oraz ruchem całego ciała.
- Ważnym elementem recytacji jest właściwy dobór tekstów, które muszą odzwierciedlać nie tylko wiek i dojrzałość recytatora, ale również płeć: uwrażliwiamy na rodzaj narratora lub podmiotu lirycznego. Jest to jeden z ważnych aspektów dla uzyskania wiarygodności wypowiadanych kwestii. Wiąże się to również ze zrozumieniem recytowanego utworu – recytator musi rozumieć to, co mówi. Wtedy będzie przekonujący dla widzów. Wybór prozy musi cechować zamknięta, logiczna całość anegdoty, aby była ona czytelna dla odbiorców.
- Ważnym elementem sztuki recytatorskiej jest ogólne wrażenie artystyczne: ubiór, postawa, uczesanie, gdyż w chwili recytacji osoba skupia na sobie uwagę widzów, która może być rozpraszana przez niedobrze dobrane elementy prezentacji, np.: brak obuwia.
- Fundamentalnym elementem sztuki słowa jest poprawna i odpowiednia dykcja, szczególnie wymowa samogłosek nosowych oraz zbitek spółgłoskowych, zwracanie uwagi na poprawne akcentowanie i zestroje akcentowe, logiczną intonację odzwierciedlająca wymowę recytowanego utworu.
Kamila Stoiłowa
Danuta Ejmocka
Beata Mirocha
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
MAŁY OKR
eliminacje miejskie ON-LINE
ORGANIZATOR:
- Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 8 w Gliwicach
- Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach
PARTNER:
- Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach
CELE KONKURSU:
- Pielęgnowanie kultury języka polskiego
- Rozbudzanie wśród dzieci zainteresowania sztuką recytacji.
- Krzewienie zamiłowania do literatury pięknej.
- Poznanie pracy innych – konfrontacja dorobku.
- Wytypowanie laureatów do Regionalnego Konkursu Recytatorskiego w Katowicach ( „Mały OKR”).
REGULAMIN:
1. Konkurs recytatorski przeznaczony jest dla uczniów klas I- III, IV – VIoraz VII – VIII szkoły podstawowej
2. Uczestnicy kl. I - III prezentują jeden utwór poetycki o dowolnej tematyce.
3. Uczestnicy klas IV-VI oraz VII – VIII prezentują jeden utwór poetycki o dowolnej tematyce oraz fragment prozy.
4. Turniej WYWIEDZIONE ZE SŁOWA: (klasy IV-VI, VII - VIII) – repertuar dowolny (wiersz lub jego fragment, monolog literacki, collage tekstów), dowolna forma prezentacji (teatr jednego wiersza, łączenie słowa mówionego ze śpiewem, z dźwiękiem, ruchem, rekwizytem).
5. Turniej POEZJI ŚPIEWANEJ: (klasy VII, VIII) -wykonawcą jest solistą. Repertuar obejmuje 2 utwory śpiewane oraz 1 utwór recytowany. W ramach repertuaru śpiewanego wykonywane mogą być wiersze, które zostały opublikowane w książkach lub prasie literackiej.. Akompaniament w trakcie rejestracji prezentacji może być wykonany tylko przez samego uczestnika (pozostając w izolacji ze względu na obecną pandemię). Uczestnik może skorzystać również z gotowych podkładów.
6. Czas prezentacji nie powinien przekroczyć odpowiednio:
- 3 minut (I–III) (prezentacja zarejestrowana kamerą cyfrową z maksymalną wielkością pliku 300 MB).
- 5 minut (recytacja IV–VI) (prezentacja zarejestrowana kamerą cyfrową z maksymalną wielkością pliku 500 MB)
- 7 minut (wywiedzione ze słowa IV – VI i VII – VIII) (prezentacja zarejestrowana kamerą cyfrową z maksymalną wielkością pliku 700 MB).
- 10 minut (poezja śpiewana VII- VIII) (prezentacja zarejestrowana kamerą cyfrową z maksymalną wielkością pliku 1 GB).
7. Szkołę może reprezentować najwyżej dwóch uczestników w każdej kategorii wiekowej.
8. Konkurs odbędzie się w formie ON–LINE Rejestracja prezentacji powinna być wykonana w warunkach domowych, bez udziału osób trzecich (pozostając w izolacji ze względu na obecną pandemię). Rejestracja powinna być wykonana telefonem komórkowym w pozycji pionowej, z odległości 2-3m - powinna być ujęta cała postać recytatora na neutralnym tle, bez użycia dodatkowych mikrofonów. Plik powinien być w jakości HD ( nie wyższej) mieć wielkość maksymalnie tyle MB, ile jest oznaczone przy każdej kategorii. Nie powinien być montowany i udoskonalany po nagraniu. Czas nagrania musi spełniać wymogi czasowe zgodnie z regulaminem. Kompletne zgłoszenie (zarejestrowaną prezentację oraz wypełnioną kartę zgłoszenia (w postaci skanu lub zdjęcia - Załącznik nr 1 i 2 do regulaminu) należy przesłać Organizatorowi eliminacji regionalnych drogą elektroniczną poprzez We Transfer www.wetransfer.com na adres: j.czekanska.zsp8@gmail.com W polu „Your email (twój email)” należy wpisać adres e-mail podany w karcie zgłoszenia. W polu „Message (wiadomość)” należy podać imię i nazwisko uczestnika i kategorię.
9. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest złożenie u Organizatora j.czekanska.zsp8@gmail.com czytelnie (drukowanymi literami) wypełnionej karty zgłoszenia (załącznik nr 1) w terminie do 10 marca 2021r.
OCENA PREZENTACJI:
1. Oceny prezentacji, a zarazem podziału nagród, dokona kompetentne jury powołane przez organizatorów.
2. Jury oceniać będzie:
- dobór repertuaru (wartości artystyczne utworów oraz ich dostosowanie do możliwości wykonawczych uczestnika, jego wieku)
- interpretację utworów (dykcja, emisja, ekspresja)
- ogólny wyraz artystyczny
W turnieju „wywiedzione ze słowa” jury uwzględnia ponadto:
- celowość użycia środków pozasłownych (np. kostiumu, dźwięku, scenografii, rekwizytu) wspomagających interpretację i kompozycję sceniczną prezentacji,
W turnieju poezji śpiewanej jury uwzględnia także:
- zgodność muzyki z charakterem wiersza, muzykalność i warunki głosowe wykonawcy.
3. Decyzja jury jest ostateczna.
4. Werdykt zostanie zamieszczony na stronie organizatora: www.zsp8.edu.pl www.mdk.gliwice.pl do dnia 18.03.2021
POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
1. Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. Nagrody zostaną przekazane laureatom w siedzibie Organizatora po wcześniejszym ustaleniu terminu odbioru .
2. Zdobywcy pierwszego miejsca z każdej kategorii wiekowej (chyba, że jury zadecyduje inaczej) reprezentować będą miasto Gliwice w Regionalnym Konkursie Recytatorskim „Mały OKR” w Katowicach.
INSTRUKCJA PRZESYŁANIA PLIKÓW PRZEZ STRONĘ WETRANSFER.COM:
1. Przygotuj pliki, które chcesz przesłać, jeśli jest ich dużo – spakuj do pliku .zip
2. Wejdź na stronę wetransfer.com
3. Kliknij „Add your files” i wybierz pliki, które chcesz przesłać
4. W polu „Email to” wpisz adres adres mailowy odbiorcy
5. W polu „Your email” wpisz swój adres email kontaktowy
6. W polu „Message” wpisz wiadomość dla odbiorcy
7. Kliknij „Transfer”8. System wyśle na Twojego maila kod weryfikacyjny, który trzeba wpisać w polu „Enter verification code”.
9. GOTOWE!